Czy wiesz jak widzi Twoje dziecko?
Wzrok niemowląt nie jest w pełni rozwinięty po narodzinach. Dziecko przychodząc na świat nie widzi, a jedynie pobiera sygnały wzrokowe. Maluszek, obserwując pokoik, w którym przebywa, rejestruje powtarzalność obrazów i je zapamiętuje. Przy pomocy innych zmysłów, takich jak: słuch, węch czy dotyk, uczy się wyodrębniania przedmiotów z otoczenia. Wzrok niemowląt różni się od naszego tym, że nie potrafią one jeszcze dostrzegać obiektów dalej położonych, a jego pole widzenia sięga 20-30 cm. Musisz więc zbliżyć się wystarczająco blisko, aby bobas mógł dostrzec Twoją twarz. Co ważne – noworodki wolą patrzeć na twarze bliskich niż na wszystkie inne przedmioty w zasięgu jego wzroku.
Świat oczami noworodka
Nowo narodzone dziecko widzi niewyraźnie, a jego świat jest zamazany i dwuwymiarowy (nie dostrzega jeszcze głębi). Najlepiej malec postrzega ostre kontury, duże wzory, intensywne barwy, zauważa także powolne ruchy. Niemowlę postrzega świat jedynie w kolorach biało-czarnych oraz z pogranicza szarości. Po 1 miesiącu paleta barw poszerza się o kolor czerwony. Wraz z upływem kolejnych miesięcy, maluszek rozwija postrzeganie coraz to większej liczby kolorów, co trwa do 4 m.ż.
Warte zaznaczenia jest, że znaczna część niemowląt zezuje. Nie trzeba się jednak tym martwić, ponieważ nie wynika to z żadnej wady, a jedynie z faktu, że mięśnie utrzymujące gałkę oczną nie są jeszcze wystarczająco silne i trudno im skoordynować ruch oczu i utrzymać je w równolegle. Objaw zezowania mija zazwyczaj po 6 m.ż.
Dbaj wzrok niemowląt.
Niewykryta wrodzona wada wzroku może spowodować ograniczenie lub zahamowanie rozwoju prawidłowych struktur oka i układu wzrokowego. Dlatego tak ważna jest czujność rodziców i wczesna diagnostyka, a także zasada: im szybciej wykryte zaburzenie, tym większa szansa na prawidłowy wzrok dziecka. Należy zapamiętać, że oko nowo narodzonego dziecka nie jest w pełni rozwinięte. Aby rozwój wzroku przebiegł prawidłowo konieczna jest odpowiednia ilość dostarczanych mu bodźców o dobrej jakości. Jeżeli bodźce te są kiepskiej jakości może to ograniczyć prawidłowy rozwój oka i układu wzrokowego.
Jak stymulować wzrok niemowląt?
1. Zapewnij dziecku odpowiednie światło. Żarówki w pokoiku dziecka nie mogą być ani zbyt intensywne, ani za słabe.
2. Rozmawiaj dużo ze swoim maluszkiem. Utrzymuj swoją głowę w odległości 20-30 cm od twarzy dziecka, tak aby mogło ją dostrzec. Pokazuj mu różne miny, mrugaj oczami, uśmiechaj się, wysuwaj język, zwijaj go w rurkę, itp.
3. Maluch powinien mieć w zasięgu wzroku zabawki, które mają różne kształty, kolory, faktury i wielkości. Stymuluje to zarówno jego wzrok, jak i dotyk.
4. Przydatnymi zabawkami są: klocki, pudełka z różnymi otworkami, a także zabawki, które można włożyć jedną w drugą.
5. Pomocne będą również zabawki, które emitują dźwięk, gdyż to zaangażuje więcej zmysłów maluszka, przez co łatwiej mu będzie skupić wzrok na zabawce.
6. Czytając książkę maluszkowi, pokazuj mu obrazki i opowiadaj o nich.
7. Trzymaj zabawkę w odległości 15-30 cm od twarzy dziecka. Poruszaj nią powoli z boku na bok, daj dziecku wodzić za nią wzrokiem.
8. Pokaż dziecku zabawkę, daj mu ją chwycić, a następnie poprowadź rączę dziecka z zabawką w kierunku drugiej ręki. Niech dziecko podąża za nią wzrokiem.
Podsumowanie
Pamiętaj, że we wszystkim co robimy ważny jest umiar. Tak więc, ćwicząc ze swoim maluszkiem nie przeciążaj jego wzroku. Ćwiczenia powinny trwać około 3 minut. Nie należy przyspieszać rozwoju narządu wzroku, a jedynie zapewnić mu odpowiedni rodzaj bodźców, a sam rozwinie się prawidłowo. Dbając o wzrok maluszka, pozwól mu patrzeć na przedmioty, które go najbardziej interesują. W pierwszych miesiącach życia warto pokazywać dziecku zabawki białe, czarne i czerwone, gdyż są to kolory, które już umie odróżniać. Początkowo maluszek będzie miał problemy ze skupianiem wzroku na pokazywanych mu przedmiotach. Jednak z czasem ta umiejętność będzie trwała coraz dłużej. Dzięki takiej aktywności nauczysz maluszka koncentracji i uwagi, co z pewnością przyda mu się w przedszkolu.
Autorka: mgr Magdalena Adaś
Jestem fizjoterapeutką dziecięcą. Ta praca to moje marzenie i pasja. Poza bezpośrednim wsparciem pacjentów, staram się aby wiedza na temat prawidłowej pielęgnacji dzieci trafiła do jak największej ilości rodziców. Stąd moje działania online. Z moich materiałów każdego miesiąca korzystają tysiące rodziców.