eFizjoteka logo

My shopping cart

Check and pay for products
Add the first item to your cart

Huśtawka dla dzieci

8/13/2021
Magdalena Adaś
Huśtawka dla dzieci

Każdy z nas pamięta ten moment gdy babcia mówiła: ,,idziemy na plac zabaw”. Nie ma się co dziwić, że nasze dzieci reagują w podobny sposób na to zdanie. Huśtawka, karuzela czy też zjeżdżalnia były naszymi ulubionymi zabawami w dzieciństwie. W artykule opowiem Wam czy rzeczywiście huśtawka dla dzieci to dobry pomysł, wytłumaczę od kiedy huśtawka dla niemowlaka będzie bezpieczna oraz opowiem o wpływie huśtania na nasz organizm.

Huśtanie dziecka

,,Nie kołysz.” ,,Nie noś, bo się przyzwyczai.” Pewnie każda z mam usłyszała to nieraz od swojej mamy czy teściowej. Czy jest w tym coś prawdziwego? Otóż chyba nie za bardzo. Jak możemy przyzwyczaić dziecko do noszenia, jeżeli ono już od poczęcia było noszone? Od samego początku jedyne co zna, to ruch kołysania. Nie ma się co dziwić, że maluszek czasem potrzebuję, żeby go nosić i kołysać. To właśnie zapewnia mu bezpieczeństwo. Porady babć i cioć możemy tu odstawić na bok. Pozostawienie małego dziecka na twardej podłodze, może jeszcze bardziej nasilić jego płacz, a tym samym poczucie odrzucenia przez rodzica. Pamiętajmy bowiem, że bujanie to najlepsza stymulacja zmysłów, jaką możemy zapewnić naszemu dziecku. Delikatne kołysanie na ramionach rodzica uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pomaga budować więź z maleństwem. 

Huśtawka dla dzieci a układ przedsionkowy

Huśtawka dla dzieci pozytywnie wpływa na układ przedsionkowy. Układ ten przede wszystkim odpowiada za zmysł równowagi oraz koordynację ruchową. Ponadto sprawnie działający układ przedsionkowy pozwala nam odnaleźć się w schemacie własnego ciała. To dzięki niemu wiemy gdzie znajdują się poszczególne części naszego ciała i jak daleko są oddalone od otaczających na przedmiotów. Ta orientacja w schemacie własnego ciała zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu nie odbijamy się o ściany, nie potykamy o małe nierówności na chodniku i wiemy jak daleko wyciągnąć rękę, by chwycić kubek. 

Badania nad rozwojem dziecięcego układu nerwowego dowodzą, że układ przedsionkowy ma istotne znaczenie w integrowaniu bodźców z pozostałych zmysłów. Nietrudno się domyślić, że jeżeli nie czujemy odpowiednio swojego ciała, to nie będziemy również właściwie odbierać bodźców ze świata zewnętrznego. Nieprawidłowo działający układ przedsionkowy może być przyczyną wielu problemów u dziecka, między innymi: zaburzeń koordynacji ruchowej, czy mniejszej sprawności fizycznej. Upatruje się również w nim a problemów z koncentracją, nieadekwatnymi reakcjami emocjonalnymi i nadwrażliwością na bodźce. Ponadto częstą przyczyną zaburzeń integracji sensorycznej jest właśnie nieprawidłowo działający układ przedsionkowy. Obserwujemy wtedy u dzieci trudności w wielu codziennych czynnościach takich, jak: ubieranie się, ,,gryzące” metki, wiązanie butów, gra w piłkę, pisanie i wiele innych. Ciągłe drażnienie ze wszystkich stron może negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości u dziecka.

Od kiedy huśtawka dla niemowlaka?

Jeśli chodzi o huśtawkę dla niemowląt, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najczęściej możemy spotkać różnego rodzaju bujaczki. Pamiętajmy bowiem, że ich konstrukcja, niezależnie od firmy i modelu, nie jest odpowiednia do stymulacji prawidłowego rozwoju dziecka. Co prawda, większość modeli zapewnia bujanie, kołysanie, a nawet wibracje, więc stymulują układ przedsionkowy i uspokajają maluszka. Jednak musimy pamiętać o pozycji w jakiej znajduje się tam niemowlę. Pozycja siedząca, czy półsiedząca będzie przeciążać kręgosłup maluszka. Więcej o bujaczku możesz przeczytać tutaj.

Jeżeli koniecznie potrzebujesz w domu bujaczka/ leżaczka, dobrym pomysłem będzie taki, który rozkłada się całkowicie na płasko. Inny sposób to kołyska. Są nawet takie specjalne kołyski, w których możemy zablokować nóżki i mogą służyć jako łóżeczko. Najlepszym i najprostszym sposobem jest jednak bujanie i kołysanie dziecka podczas noszenia lub wtedy, gdy siedzimy na dużej piłce gimnastycznej. To w zupełności wystarczy maleństwu. Pamiętajmy, że układ przedsionkowy można też przestymulować. Zarówno zbyt dużo bujania, jak i zbyt intensywne, nieadekwatne do wieku huśtanie może negatywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka. Dlatego, nosząc małe dziecko na rękach, nie musisz dodatkowo bujać się i podskakiwać. Wystarczy, że chodzisz wolnym krokiem i już to zapewni noworodkowi ruch kołysania.

A kiedy huśtawka dla niemowlaka będzie bezpieczna? Pierwsze próby huśtania możemy rozpocząć, gdy niemowlę nauczyło się już samodzielnie przyjmować pozycję siedzącą, ale potrafi też ją zmienić na inne. Maluszek, który stabilnie siedzi, szybko potrafi przejść w czworaki, próbuje wspinać się na meble i nie ma problemów w krzesełku do karmienia, poradzi sobie również w huśtawce. Mimo to, u tak małych dzieci, nie zalecam kupowania huśtawki do domu. Korzystajcie z niej na placu zabaw po kilka minut, kilka razy w tygodniu. Dlaczego? Bo siad u takiego małego dziecka nie jest jedyną aktywnością na jakiej nam zależy. Huśtanie może uzależnić, maluch może się tego domagać i może być ciężko przekonać go do leżenia na macie. W wieku 10-12 miesięcy zależy nam na tym, żeby maluch jak najwięcej przemieszczał się – czworakował, wspinał się, klęczał. Te aktywności będą przygotowywały go do samodzielnego chodu. Posadzenie w huśtawce może nieco przeszkadzać w samodzielnych próbach pionizacji.

Huśtanie dziecka – fizjoterapia?

Pewnie się zdziwisz, gdy napiszę, że huśtawka dla dzieci jest stosowana w wielu gabinetach fizjoterapeutycznych. Zazwyczaj nie jest to typowa huśtawka z siedziskiem. Znacznie częściej w ramach zajęć rehabilitacyjnych wykorzystuje się huśtawki na, których dziecko leży na brzuchu, klęczy lub stoi. Oprócz huśtania i utrzymania równowagi dziecko ma do wykonania zadanie. Może to być na przykład rzut piłką do celu lub zbieranie zabawek z podłogi. Takie ćwiczenia mają na celu zarówno ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej, stymulację układu przedsionkowego, rozwijanie wyobraźni przestrzennej oraz wzmacnianie mięśni całego ciała.

Podsumowanie

Podsumowując huśtawka dla dziecka to świetny sposób by stymulować układ przedsionkowy. Huśtanie pozytywnie wpływa na siłę i wydolność organizmu. Kołysanie jest tak bardzo potrzebne noworodkom, niemowlętom i starszym dzieciom, jak przytulanie i dotyk. Jest to świetny sposób na wygaszanie niepokoju i płaczu. Ponadto reguluje gospodarkę hormonalną u maluszka, co zapewnia odpowiednią wentylację, oddychanie, krążenie i przemianę materii. To właśnie dzięki kołysaniu stymulujemy układ przedsionkowy, który reguluje reakcje organizmu, jego napięcie mięśniowe, a tym samym emocje i stres.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku, gdzie wraz z innymi specjalistami odpowiadam na Wasze pytania. Link tutaj. Jeżeli potrzebujesz wizyty stacjonarnej bądź on-line, wyślij wiadomość, z chęcią pomogę.


Magdalena Adaś

Share

author

Author: mgr Magdalena Adaś

I am a pediatric physiotherapist. This work is my dream and passion. In addition to directly supporting patients, I try to make sure that the knowledge of proper child care reaches as many parents as possible. Hence my online activities. My materials are used by thousands of parents every month.