eFizjoteka logo

My shopping cart

Check and pay for products
Add the first item to your cart

When to go to a physiotherapist with a baby?

9/4/2022
Magdalena Adaś
When to go to a physiotherapist with a baby?

As a parent, you want to ensure the best possible development for your child, so you keep a close eye on your baby. You wonder when to go to a physiotherapist with your infant. The first weeks of the toddler’s life are especially important. Already then you can catch the first symptoms of asymmetry, or disturbed muscle tone – reduced or increased. When observing the baby, focus both on the reactions he presents, as well as his posture, movements and body positioning in different positions. You can’t always pick up everything on your own. So when should you go to a physiotherapist? What are the worrying symptoms in infants?

Kiedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty z noworodkiem?

W pierwszych tygodniach życia niemowlęta dopiero poznają swoje ciało, a ułożenie w brzuchu matki determinuje ich postawę. Dlatego np. dziecko, które szybko zeszło do kanału rodnego i przyjęło nieprawidłową, asymetryczną pozycję, może prezentować też asymetrię w pierwszych tygodniach życia. Ważne, żeby ta asymetria była coraz mniej widoczna. Jeśli zaś z każdym kolejnym dniem widać, że dziecko coraz mocniej preferuje jedną ze stron, nie ma na co czekać, należy udać się do fizjoterapeuty.

Innym niepokojącym objawem są zaciśnięte piąstki. W pierwszych 3 miesiącach życia to normalne, że dziecko zaciska piąstki. Jednak maluszek powinien te piąstki swobodnie otwierać, np. gdy próbuje coś złapać, bądź wtedy, gdy rodzic próbuje je otworzyć. Zaniepokoić powinna sytuacja, w której dziecko mocno zaciska piąstki i chowa kciuk do środka. Niepokojące jest również to, że zaciśnięte piąstki utrudniają codzienną pielęgnację dziecka.

Jak ocenić aktywności dziecka?

Oceniając swoje maleństwo, sprawdź, czy rozwija się adekwatnie do swojego wieku. Więcej na temat rozwoju przeczytasz w moim kalendarzu rozwoju maluszka. Sprawdź tutaj dla dziecka w pierwszym półroczu życia oraz tutaj dla dzieci w wieku 7-12 miesięcy. Oprócz osiągania poszczególnych kamieni milowych i kluczowych umiejętności w określonych normach czasowych, ważne też są różnorodność i spontaniczność reakcji ruchowych. Zdrowe dziecko to takie, które interesuje się otaczającym je światem, skupia wzrok na rodzicu, bawi się swoimi rączkami, wkłada je do buzi lubi się ruszać i zmieniać pozycje. Może zaniepokoić sytuacja, gdy dziecko przesypia całe dnie i noce. Niepokojące jest również to, gdy dziecko nie wykazuje chęci jedzenia i pierś jest podawana na siłę, a maluszek ssąc podsypia. A już z pewności nie należy czekać, jeśli dziecko nie przybiera na wadze.

Jak stwierdzić, czy dziecko ma prawidłowe napięcie mięśniowe?

Dziecko z prawidłowym napięciem mięśniowym jest ,,łatwe w obsłudze”. To znaczy nie ma z nim zbyt wielu problemów przy przewijaniu, zmianie ubranka, podczas noszenia leży stabilnie, nie wyrywa się, chętnie ssie pierś, lubi leżeć na brzuszku, a jego rozwój psycho – ruchowy nie odbiega od normy. Zaniepokoić może maluszek, który ma problemy ze ssaniem piersi. Być może jest zaburzone napięcie mięśniowe, które warto unormować, by nie trzeba było rezygnować z tego sposobu karmienia. A może wędzidełko jest zbyt krótkie? Gdy trzymasz dziecko z pozycji fasolki, powinnaś czuć ciężar jego ciała. Jeśli dziecko wylewa się z rąk i masz wrażenie, że musisz użyć dużo siły by stabilizować maluszka, możesz podejrzewać obniżone napięcie mięśniowe. Jeśli zaś dziecko pręży się na rękach, wygina główkę, ciężko jest je utrzymać, a pozycja fasolki jest wręcz niemożliwa do utrzymania, można podejrzewać wzmożone napięcie mięśniowe. To sytuacja, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty z niemowlakiem.

Kiedy fizjoterapeuta może pomóc?

Fizjoterapia dla niemowląt może pomóc we wszystkich wyżej wymienionych problemach. Fizjoterapia dzieci jest skuteczna zarówno pod kątem przywracania prawidłowego napięcia mięśniowego, nauki określonych umiejętności motorycznych, jak i leczenia asymetrii, czy innych problemów niemowlęcych typu: dysplazja, kolki czy refluks. Należy też pamiętać o wcześniakach, które bardzo często wymagają stałej kontroli fizjoterapeuty. Maluszki przedwcześnie urodzone potrzebują dodatkowego czasu na osiągnięcie danych umiejętności. Często ciałko przyrasta szybciej niż zdolności motoryczne i wtedy warto pomagać maluszkowi, by jego rozwój był jak najbardziej zbliżony do normalnego.

Rola rodzica w procesie rehabilitacji

Rola rodzica w procesie terapii jest ogromna. Moim zdaniem nie ma sensu zaczynać terapii z dzieckiem, jeżeli nie zamierzasz stosować się do zaleceń fizjoterapeuty. Często to domowe ćwiczenia i codzienne nawyki są kluczem do sukcesu terapii małego dziecka. Fizjoterapeuta jedynie dopieszcza szczegóły w terapii, rozluźnia to, co nie jest dostępne dla oka rodzica. Nawet codzienna praca z terapeutą nie będzie skuteczna, jeśli rodzic nie włączy się w ten proces.

Podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu rozumiesz już kiedy udać się do fizjoterapeuty z niemowlakiem. Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się rodzice niemowląt do fizjoterapeuty to: opóźniony rozwój, asymetria, zaburzone napięcie mięśniowe, problemy z karmieniem, kolki, refluks i dysplazja stawów biodrowych. Większość z tych problemów z łatwością można pokonać regularną pracą z fizjoterapeutą. W procesie terapeutycznym niezwykle istotna jest rola rodzica. Dlatego zachęcam Cię do aktywnego udziału w tym procesie.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku, gdzie wraz z innymi specjalistami odpowiadam na Wasze pytania. Link tutaj. Jeżeli potrzebujesz wizyty stacjonarnej bądź on-line, wyślij wiadomość, z chęcią pomogę.


Magdalena Adaś

Share

author

Author: mgr Magdalena Adaś

I am a pediatric physiotherapist. This work is my dream and passion. In addition to directly supporting patients, I try to make sure that the knowledge of proper child care reaches as many parents as possible. Hence my online activities. My materials are used by thousands of parents every month.