Asymetria a krzywe zęby
Zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko ma krzywe zęby? Być może przyczyna tkwi w niedoleczonym schorzeniu okresu niemowlęcego. W poniższym artykule opowiem Ci, w jaki sposób asymetria ułożeniowa może skutkować wadami zgryzu u dziecka.
Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko ma asymetrię ułożeniową? Możesz sprawdzić to online. Link do kwestionariusza tutaj.
Czym jest asymetria ułożeniowa?
Asymetria ułożeniowa to objaw występujący u niemowląt. Świadczy o niej asymetryczne układanie się dziecka na twardym podłożu. Asymetria ułożeniowa może dotyczyć główki lub tułowia, ale również całego ciała. Dziecko z asymetrią stale skręca i utrzymuje główkę po jednej stronie ciała, zerka głównie w tę stronę, śpi z pochyloną główką, rzadko odwraca się w przeciwnym kierunku. Asymetria całego ciała objawia się tym, że zarówno główka jak i tułów odbiegają od linii pośrodkowej ciała. Dlatego dziecko wygina się w charakterystyczny kształt litery C.
Asymetria ułożeniowa – przyczyny.
Najczęstszą przyczyną asymetrii ułożeniowej jest niewłaściwe położenie płodu w brzuchu matki. Może to być związane z dużą wagą dziecka, małym brzuchem ciężarnej, wadą postawy matki (np. skolioza), itp. Kolejną częstą przyczyną są nieprawidłowe nawyki osób pielęgnujących dziecko w pierwszych miesiącach życia. Może to dotyczyć, np. podnoszenia i noszenia dziecka wyłącznie jedną ręką. Do innych przyczyn możemy zaliczyć: stosowanie bujaczków, spanie w foteliku samochodowym, układanie dziecka w łóżeczku zawsze w tę samą stronę, zbyt miękki, używany materacyk, spanie w jednym łóżku z dzieckiem (trudno jest dobrać taki materac, który będzie dobry zarówno dla dorosłego człowieka, jak i dla niemowlęcia).
Jakie konsekwencje ma nieleczona asymetria?
Symetria w ciele pozwala nam na ergonomiczne używanie poszczególnych części ciała. Jakakolwiek asymetria może prowadzić do przeciążeń pewnych grup mięśniowych, a przez to ich osłabianie. U małego dziecka może się to objawiać używaniem tylko jednej rączki, kopaniem tylko jedną nóżką, czy używaniem jednego oczka. Niemowlę z asymetrią może rozwijać się wolniej niż jego rówieśnicy. Co więcej, asymetria w obrębie główki może wpłynąć na jej spłaszczenie, a także na nieharmonijny wzrost kości twarzoczaszki. Skutkiem tego będzie niesymetryczna twarz. Problem pozostawiony bez leczenia może skutkować wadami zgryzu, nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów, wadą wzroku czy słuchu.
Asymetria i krzywy zgryz.
Nieleczona asymetria prowadzi do wad postawy, najczęściej do skoliozy. Skolioza nie dotyczy wyłącznie kręgosłupa, a również klatki piersiowej, narządów wewnętrznych, wad zgryzu, skrótu kończyn dolnych, wad stóp i wielu innych. Spójrz na poniższy obrazek.
Asymetrycznie układający się kręgosłup będzie przenosił tę asymetrię na dalsze struktury. Wraz z kręgosłupem skręceniu ulegają żebra, a z kolei one pociągają za sobą przeponę (mięsień pomagający nam w oddychaniu). Nieprawidłowo działająca przepona i spłaszczone żebra zmieniają ułożenie mostka. Do mostka poprzez struktury powięziowe przyczepiają się mięśnie i więzadła żuchwy. Mięśnie łączące się z żuchwą po stronie asymetrii generują zwiększone napięcie, przez co pociągają ją w swoją stronę. To powoduje nieprawidłowe położenie żuchwy względem czaszki, a co za tym idzie nieprawidłową okluzję. Z tego właśnie powodu skolioza w obrębie kręgosłupa może mieć wpływ na wady zgryzu, w tym krzywe zęby.
Podsumowanie
Nieleczona asymetria ułożeniowa może skutkować powstaniem skoliozy, która jest chorobą wieloukładową. Wada ta może mieć wpływ między innymi na wady zgryzu, w tym krzywe lub źle wyrastające zęby, a także szybsze niszczenie szkliwa po jednej ze stron. Warte zaznaczenia jest to, że opisane w artykule zjawisko dotyczy nieleczonej asymetrii ułożeniowej. Aby dbać o rozwój dziecka warto znać podstawowe objawy schorzeń takich jak asymetria, by wiedzieć kiedy dziecko wymaga pomocy. O objawach asymetrii i sposobach pomocy dziecku możesz przeczytać tutaj. Pamiętaj wcześnie zauważona asymetria jest bardzo łatwa w leczeniu. Fizjoterapeuta wyjaśni Ci jak odpowiednio nosić dziecko oraz z jak z nim ćwiczyć, by wyeliminować ten problem.
Autorka: mgr Magdalena Adaś
Jestem fizjoterapeutką dziecięcą. Ta praca to moje marzenie i pasja. Poza bezpośrednim wsparciem pacjentów, staram się aby wiedza na temat prawidłowej pielęgnacji dzieci trafiła do jak największej ilości rodziców. Stąd moje działania online. Z moich materiałów każdego miesiąca korzystają tysiące rodziców.