Dlaczego niemowlę ma zaciśnięte piąstki?
Zaciśnięte piąstki u niemowląt mogą być zarówno prawidłowym objawem, jak i symptomem pewnych nieprawidłowości. Wszystko jest uzależnione od tego, ile miesięcy ma dziecko oraz w jaki sposób zaciska piąstki. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się kiedy zaciskanie piąstek może być niepokojącym objawem.
Do kiedy zaciśnięte piąstki u niemowlaka?
W pierwszych miesiącach życia niemowlęta zaciskają piąstki, ponieważ jest to wynikiem odruchu chwytnego dłoni. Odruch ten wywołujemy przez włożenie palca, bądź małego przedmiotu w dłoń dziecka. Wtedy rączka zaciska się na tyle mocno, że niemalże możemy podnieść dziecko. Odruch ten powinien stopniowo zanikać i w 4 miesiącu życia piąstki dziecka powinny być rozluźnione.
Co oznaczają zaciśnięte piąstki u niemowlaka?
Fizjoterapeuta ocenia również sposób w jaki piąstki są zaciskane u dziecka. Jak już wiesz, dziecko do 4 miesiąca może mieć zaciśnięte piąstki, gdyż jest to wynikiem działającego odruchu chwytnego dłoni. Jednak dziecko powinno być w stanie otworzyć piąstki choć na kilka sekund. Ponadto od 2 miesiąca życia powinniśmy zaobserwować, że dziecko coraz częściej otwiera rączki, a uścisk nie jest już tak mocny jak w pierwszych tygodniach życia. Kolejnym ważnym aspektem jest kciuk. Dziecko zaciskając piąstki chowa kciuk do wewnątrz dłoni. Objawem niepokojącym jest sytuacja, w której dziecko zaciska piąstki bardzo mocno, a kciuk jest na tyle przywiedziony i schowany, że prawie go nie widać. Wtedy najlepiej skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą.
Jak otworzyć zaciśnięte piąstki niemowlaka?
Aby pomóc dziecku z zaciskaniem piąstek, możemy zastosować kilka technik, które pomogą w ich rozluźnieniu. Wszystkie wyjaśniam we wskazanym filmie.
- Głaskanie i poklepywanie powierzchni grzbietowej ręki.
- Rozluźnianie barków (masaż Shantala, krążenia ramion).
- Zabawy z piłką lub dużą zabawką, którą dziecko podtrzymuje obiema otwartymi dłońmi.
- Zabawy rączkami w linii środkowej ciała, np. klaskanie, ,,kosi-kosi łapki”, dotykanie rączkami brzuszka, noska, buzi, itp.
Kiedy udać się po poradę?
Jeżeli, oprócz zaciśniętych piąstek, obserwujesz u dziecka:
- prężenie całego ciała i odginanie głowy do tyłu,
- prostowanie nóg i napinanie kończyn górnych w silnym zgięciu lub wyproście,
- bardzo mocno zaciśnięte piąstki ze schowanymi w nich kciukami,
- zaciskanie rączek i usztywnianie całego ciała przy ubieraniu po 3 miesiącu życia,
- dziecko nie chwyta zabawek w 3 miesiącu życia,
- dziecko nie łączy rączek w linii środkowej ciała w 3 miesiącu życia,
- podpór na wyprostowanych rączkach z zaciśniętymi piąstkami w 6 miesiącu życia .
Podsumowanie
Zaciskanie piąstek przez niemowlaka to objaw prawidłowy do 4 miesiąca życia. Po tym okresie dziecko powinno już utrzymywać rączki otwarte. Zaciśnięte piąstki nie zawsze są problemem samym w sobie. Czasem mogą dotyczyć innego zaburzenia, np. wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego, czy niedojrzałości układu nerwowego. Dlatego w takim przypadku leczeniem dziecka powinien zająć się fizjoterapeuta.
Autorka: mgr Magdalena Adaś
Jestem fizjoterapeutką dziecięcą. Ta praca to moje marzenie i pasja. Poza bezpośrednim wsparciem pacjentów, staram się aby wiedza na temat prawidłowej pielęgnacji dzieci trafiła do jak największej ilości rodziców. Stąd moje działania online. Z moich materiałów każdego miesiąca korzystają tysiące rodziców.