Jak wybrać materac do łóżeczka?
Materac do łóżeczka to jedna z pierwszych rzeczy, które należy zakupić dla dziecka. Idąc do sklepu sprzedawca może Cię przekonywać o super naturalnym składzie, inny o wybitnej plastyczności materaca. Co tak na prawdę jest zdrowe dla maluszka? Jaki materac wybrać, aby maluch się wyspał, a jego ciało było bezpiecznie ułożone przez całą noc? O tym w dzisiejszym artykule.
Na co zwrócić uwagę wybierając materac do łóżeczka?
Twardość
Pierwszą cechą na którą powinnaś zwrócić uwagę podczas zakupu materaca do łóżeczka dla niemowlaka jest jego twardość. Najlepszym wyborem są materace średnio-twarde. Taka twardość materaca umożliwia dziecku ćwiczenie stabilności tułowia i brzuszka. Dobry materac to taki, który równomiernie podpiera ciało dziecka leżącego na plecach. Niemowlę położone na takim materacu leży symetrycznie, a jego ciało nie zapada się do środka. Maluch, który potrafi się już obrócić na brzuszek na średnio-twardym podłożu ma możliwość wykonania wysokiego podporu czy odpychania się, a jego rączki nie zatapiają się w podłoże.
Pamiętaj, miękkie podłoże ,,rozleniwia” i nie zmusza ciała do żadnej aktywności. W miękkim materacu dziecko zapada się, a w przypadku skrajnie miękkich podłoży istnieje ryzyko poduszenia i śmierci łóżeczkowej. Zbyt twarde podłoże może być po prostu nie wygodne, maluch może się z niego zsuwać, a jego mięśnie nie uzyskają pożądanego rozluźnienia podczas snu. Oprócz tego materacyk nie powinien mieć głębokich wyżłobień. Każda duża fałdka będzie powodowała to, że Twój maluszek będzie się w niej zagłębiać, a jego pozycja będzie skrzywiona.
Materiał wykonania
Materiał z którego wykonany jest materac powinien być jak najbardziej przewiewny. Powinien umożliwiać wentylację oraz być przepuszczalny. Dzięki czemu dziecko nie będzie pocić się w nocy. Sprawdź dokładnie skład materiałów, z których wykonany jest materacyk oraz czy nie ma w nim kleju na bazie rozpuszczalników. Sztuczny klej może wydzielać się pod wpływem wilgoci i zatruwać Twojego maluszka. Dobrym wyborem są materace z pianki wysokoelastycznej oraz materace lateksowe, które są sprężyste i przewiewne. Niektóre firmy oferują materace dwuczęściowe, dzięki czemu górną warstwę można wyprać, jeśli się zabrudzi.
Sprężystość
Materac dla niemowlaka cechujący się dobrą sprężystością to taki, który dopasowuje się do ciała dziecka, gdy na nim leży. Ale co ważne, po wyjęciu maluszka z łóżeczka materac natychmiast wraca do swojej pierwotnej formy. Materace, które się odkształcają mogą mieć bardzo zły wpływ na postawę dziecka.
Materac do łóżeczka nowy czy używany?
Materac dla maluszka powinien być nowy. Nie należy odkupywać używanych materacy, czy też wyjmować ze strychu starego materacyka po poprzednim dziecku. Stary materac może nie cechować się odpowiednią sprężystością. Co więcej może mieć niezauważalne wgłębienia, które będą wpływać na postawę malucha lub niewłaściwe napięcie mięśniowe. Ponadto w starym materacu mogą żyć różne stworki, które niekoniecznie są zdrowe dla Twojego maluszka 😉
A może materac do łóżeczka z gryki czy kokosa?
Materace z gryki i z kokosa stały się ostatnio bardzo modne z uwagi na naturalny rodzaj materiału. Testowałam kilka różnych firm i powiem szczerze, że niespełnianą one większości cech, o których pisałam powyżej. Sprężystość tych materacy jest bardzo słaba,co może przyczynić się do asymetrii czy zaburzonego napięcia mięśniowego u dziecka. Poza tym obie te substancje w kontakcie z wilgocią, o którą nie trudno u niemowlaka, mogą po prostu pleśnieć, co obserwujemy w naturze z tymi substancjami.
Podsumowanie
Kupując materac do łóżeczka dla niemowlaka wymierz taki, który jest średnio-twardy, sprężysty i wykonany z dobrych oddychających materiałów. Dobrym pomysłem może być materac do łóżeczka z pianki wysokoelastycznej oraz materac lateksowy. Aby materac spełniał swoje funkcje należy go co jakiś czas obracać na drugą stronę. Dodatkowo materac warto przewietrzyć wystawiając go np. na balkon w ciepły niewilgotny dzień. W celu zapewnienia odpowiedniego przewietrzenia materaca powinien on być umieszczony na stelażu łóżeczka. Materac leżący bezpośrednio na podłodze może słabo się wentylować.
Autorka: mgr Magdalena Adaś
Jestem fizjoterapeutką dziecięcą. Ta praca to moje marzenie i pasja. Poza bezpośrednim wsparciem pacjentów, staram się aby wiedza na temat prawidłowej pielęgnacji dzieci trafiła do jak największej ilości rodziców. Stąd moje działania online. Z moich materiałów każdego miesiąca korzystają tysiące rodziców.